[
Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
[
Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
Rahmetli Peder Meletios Sakulidis Kütüphanesi
YER : Sismanoglu Binasi-Istiklal Caddesi İstanbul
YIL : 2011
KATEGORİ : Konsolosluk Kütüphane Dekorasyon İç Mimari

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro’da bulunan rahmetli Peder Meletioss Sakulidis Kütüphanesi, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Rum milleti ve İstanbul’un Rum cemaatinin tarihi ile ilgili çalışmaları desteklemeyi amaçlayan özel araştırma kütüphanesidir. (research library)

Istiklal caddesi Şişmanoğlu binasında yer alan mevcut toplantı odası, cam seperasyonla ayrılmış, tarihi binanın yapısına uygun olarak büyük ahşap bir kütüphane ve iki sınıf dizayn edilmiştir. Sergilenen kitaplar 19.yüzyıldan kalan son yunan eserlerdir ve klima tesisatı bu esaslara göre düzenlenmiştir.

Tasarım konseptinde eski dokuyla uyum içinde olması esas alınarak ahşap malzeme kullanılmıştır.Binanın eski dekorasyonuna uyum sağlaması açısından alüminyum doğramalar ahşap rengine boyatılmış, mevcut ahşap lambrilere eklenen detaylarla yeni işlevlendirilen mekânın eskisi dokusuna uyumu gözetilmiştir. Kiliseden getirtilen eski bir calışma masası kütüphanenin yeni kullanımı için restore edilmiştir. Tadilat yapılan mekan 200m2, anahtar teslim tadilat suresi 2 aydır…