PROJE : OMV – Samsun Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali
YER : Samsun-Ünye
YIL : 2013
KATEGORİ : Elektrik Santrali Kontrol Odaları ve Ofis Dekorasyonu

Endüstriyel Projelerde Mimari ve İnşaat Üzerine Danışmanlık Servisleri

Ergonomik ve kullanışlı kontrol odaları, özel imalat kontrol masaları..

En verimli ve en çevreci kojenerasyon enerji santrallarinden biri olan OMV Samsun Dogalgaz Çevrim santralinin İdari ofislerinin tüm mimari ve iç dekorasyon tasarımı 6 ayda tamamlanmıştır.Tek kat ve bodrum kat1500 m2 alandan oluşan binanın genel görünümünde diğer binalarla uyumlu olması gözetildigi gibi aynı zamanda oransal olarak insancıl boyutlarda olmasına özen gösterilmiştir.

Binaya girdiğiniz anda serinlik duygusu yaratan açık gri duvar rengi tüm ofisler boyunca devam etmiş, antrasit rengi kapılarla mekanın hem endustriyel dokusu korunmuş hem de estetik konforu arttırılmıştır.

Pasif yangın sistemlerinin titizlikle uygulandiği binada koridorlar oldukça geniş tutularak binanın başından sonuna kadar çıkışlarının rahatça görülmesi sağlanmışıir.
16 kişilik toplantı salonu girişten hemen sonra konumlandırılarak, ofise görsel estetik ve koridora genişlik katması sağlanmıştır.Mutfak alanı dinlenme ve yaşam alanı olarak düşünülerek samimi bir dekorasyonla dekore edilmiş, bu bölümde daha sıcak aydınlatmalardan faydalanılmıştır.

Bütün santralin merkezi olarak kabul edilen Kontrol Odasında uzun saatler çalışılmasına olanak verecek şekilde konforlu bir düzen oluşturulmuştur. Koridorun sonunda yeralan bu alanda, 16m genişliğinde özel tasarım ve uygulama bir Kontrol desk tasarlanmış ve üretilmiştir. Ahşap ve antrasit renklerinden oluşan Kontrol odasında istenildiğinde müdahale edilebilecek bir düzende yükseltilmiş döşeme ve kauçuk özel yer kaplamaları ile uygulama yapılmıştır.

Binanın yüksek teknolojide altyapısına istenildiği anda ulaşılabilinmesi koşulu, tasarım konsepti olarak değerlendirilerek yer, tavan ve zemin döşemeleri modüler systemde seçilmiştir.