Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
Ayvalık’ta bir Loft / Ayvalık Balıkesir
YIL : 2021
KATEGORİ : Ev Restorasyonu ve Dekorasyonu
YAPILAN İŞLEM : Dekorasyon iç mimarlık Mimarlık

Bu ev yığma sistemle yapılmış aşağı yukarı 80 senelik bir ev. Dışı sıvaydı ve penceresinde demir parmaklığı, düz demir bir kapısı olan metruk bir evdi. İçerideki oda yerleşimi bana göre epey kullanışsızdı. Eve girer girmez uzun bir koridor ve bu koridorların açıldığı ışık almayan 2 adet odası vardı. Şu anda şöminenin bulunduğu alanda eski bir mutfak vardı ve şu anki şömine yerinde eski ocaklardan biri vardı.
Öncelikle tavan kotundan faydalanmak için evin kotunu 40cm düşürüldü. Zaten ince uzun bir yapısı olduğu için çatısı orta bölümde çok yükseliyordu. Eskiden kapalı olan tavanı kaldırdık. Bu bize asma kat ve üst katta yatak odası yapabilmek için büyük bir fırsat yarattı. Ev sokak içinde yer aldığı için içerisi eskiden yeterince ışık almıyordu. Kapalı oda yapmak yerine her yerin açık olduğu asma katlı bir loft düzeni ile tüm odaları ve özellikle yatak odasının bolca ışık alması sağlanmış olduk. Duvarlarla örülü tek mekanın banyo olmasını sağladık ve bunu da giriş katta çözümledik. Mimari çalışmalar 4 ay sürdü.
Bu ev tarihi bir ev değildi ve sokağa hem uyumlu olmalı, hem de kendini ifade edebilmeliydi. Kapı yüksekliği ve formu hali hazırda kemerli olduğu için bu nitelikte kapısı olan evlerin sövelerini araştırdık ve onlardan ilham alarak bu cepheyi tasarladık. Ahşap kapısında ferforje parmaklıklı penceresi de rum evlerinde bulunan en pratik çözümlerden biri. Çünkü pencere sirkülasyon için genellikle açık tutuluyor. Bu sokaklarda yaşayan insanlar aslında kapılarını bile hep açık tutuyorlar. Sokaklar da evin bir parçası.
Zemin kotunun düşürülmesiyle birlikte bahçeye çıkan kapının pencereye dönüşümü mümkün oldu ve bu da bana orada ufak bir oturma köşesi için fırsat yarattı.
Banyoda eski orijinal taş yığma duvarı sıva yapmadan bıraktık. Burada özel üretim lavabo dolabı üzerine Çukurcuma’dan eski bir ahşap ayna yerleştirdik.
Malzeme seçimlerinde modern çizgide özel üretim tüm mobilyalarda hep doğal malzemeleri tercih ettik. Tik, demir, masif meşe ve betonu bir arada kullandık.
Eski rum evlerinde banyolar hep bahçedeymiş, burada da öyleydi, bahçedeki sundurma alanı altında bulunan banyo alanını yıkıp o bölgenin iyi bir yemek yeme düzeni olmasını sağladık. Böylece salona ayrıca yemek masası sığdırmak durumunda kalmadık.
Eski barbekü alanını tamamen aynı bıraktım.
Zeminde Ayvalık Sarımsak taşı ile uyumlu terakota esaslı seramikleri kullandım.
Evin içindeki endüstriyel ve modern etki bahçede yok. Bahçede daha sıcak bir atmosfer yaratmayı hedefledik. Bambu oturma koltukları ve sehpası, ahşap ağırlıklı mobilyalar ve dekoratif porselen kuşlar, kabak aydınlatmalarla bu mekanın renkli ve doğal görünümünü oluşturduk.