PROJE : Çağdaş Yunan Sanatı Sergisi
YER : Istiklal Caddesi
YIL : 2011
KATEGORİ : Sergi Dekorasyon İç Mimari

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na ait Sismanoglio Megaro güncel içerikli tematik ve periyodik sergilere ev sahipliği yapmakta ve yılda 25.000 kişiden fazla ziyaretçi çekmektedir; İstanbul’un coğrafi ve ticari açıdan merkezi, şehrin en işlek yeri olan İstiklal Caddesi (eski adıyla Grand Rue de Pera) üzerinde bulunmaktadır ve ayrıca son iki yıldır Yunan dilinin öğretildiği –bugün yaklaşık 400 öğrencisi olan- bir okul olarak da faaliyet göstermektedir.

Sergide yer alan çalışmalar, betimsel çağdaş Yunan resminin bir görüntüsünü çizmektedir. Altı önemli ressamın çalışması aracılığıyla, betimsel resmin son on yıllar içerisinde Yunanistan’da nasıl şekillendiğinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Bu sergideki çalışmaların büyük bir kısmı, 2009 yılı Kasım ayında Atina’da Benaki Müzesi’nde de sergilenmiştir.

Sergideki eserler her ressamın gelişim sürecini gözler önüne sermekle birlikte, koleksiyoncunun kişisel tercihinin de mührünü taşımaktadır. Bu birbirinden farklı seslerin ortak bir sergi alanında bir arada yer alması, sahip oldukları ortak özelliklere dayalıdır. Serginin görsel unsurları herkes için ortaktır, her ressamın eserlerinin okunması ise bizlere Yunanistan’da çağdaş resmin yaratılmasıyla ilgili net bir görüntü sunabilir.