ARTICLE : An Office in Çukurcuma
LOCATION : İstanbul
YEAR: 2010
CATEGORY : Press Aykuthall

15.12.2010
Kristina Steinbüchel – kristina@evmanya.com
Aykut+Hall mimarlık ofisinin sahibi Leyla Aykut 2003 senesinde Çukurcuma’da açtığı ofisini, iş ile evini bir arada çözmek isteyerek ve her daim iş başı yapma şansına erişerek 2008’de tadilata sokup ev showroomu haline getirdi.
Ortaya çok güzel ve ev havasında bir ofis çıkaran Leyla hanım işini çok seviyor ve tutkuyla yapıyor, tefrişini de her sene ihtiyaca göre değiştiriyor.
Şu anda Yunan Konsolosluğu’nun belli bir bölümünü tekrar dekore etmekte. Yakın bir geçmişte de Çağdaş Yunan Sergisini organize ederek bilmediği ama sonucundan çok zevk alıp sürdüreceği yeni bir çalışmaya başlıyor.Ofisini tadilata sokarken zemin dışında her şey yenileniyor. Odalarda görülen kirişleri kartonpiyerler ile süsleyerek kiriş görünümünden bölünmüşlük havasına sokuyor. Oturma odası ve yemek odasını böylece görsel olarak ayırmış oluyor.Evinde vazgeçemeyeceği eşyalarından bir tanesi Çukurcuma eskicilerinden almış olduğu bir Çin dolabı. Dolap önceleri dosya ve proje depolama alanı olarak kullanılırken bugün mutfak eşyaları ile dolu.Kendi dairesinden depo alanına geçişin görülmemesi için giriş alanı duvarını olduğu gibi perdeler ile kapatarak çok şık bir görünüm vermiş.Mutfak oldukça küçük olmasına rağmen son derece fonksiyonel. 2 kişilik bar tipi oturma grubu da sığdırılabilmiş. Dolaplar hoş bir gri/mavi tonu. Evin tümünde görülen rabıtalar burada da devam ediyor.Girişin hemen karşısına denk gelen ofis bölümü, rabıta zemin, gri duvarlar ile dekore edilerek siyah-beyaz İstanbul resimleri ile süslenmiş. Ofisten salona geçilip müşteriler ağırlanmakta.Banyo zemini doğal taş, duvarlar yarıya kadar siyah ahşap panel kaplama. Doğal taş lavabo kendi tasarımı, özel üretim. Banyoda da loş bir ışık hakim.Evde hakim renk olan vizon rengini ustaları ile birlikte uzun uğraşlar sonucu kendisi bulmuş, projelerinde de sıkça kullanmış en beğenilen renk olarak tanımlıyor. Gerek klasik dekora gerekse modern dekorasyona uyması açısından tercih ediyor.Evde güzel bir yaşanmışlık duygusu ve rahatlık veren bir enerji hakim. Bölücüler Christopher guy, tabure ise kendi tasarımı.Çukurcuma’yı çok seviyor. Bazen akşamları tek başına masasında yemek yerken oldukça yakınında duran karşı apartmandaki komşuları ile selamlaşıyor, birbirlerinin neler seyrettiklerini pencere arkalarından kontrol ediyor şakalaşıyorlar. İş saatleri bittikten sonra en sevdiği şeylerden birisi olan dostlarını ağırlama saatleri başlıyor. Güzel bir yemek eşliğinde hep birlikte kendi tasarladığı yemek masası çevresinde ve eskicilerden alıp yenilediği sandalyeleri üstünde eğlenceli yemek saatleri başlıyor.